Na czym polega kontrola miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej?

Sprawne funkcjonowanie sieci wod.-kan. to coś, o czym mieszkańcy miasta na ogół nie myślą, traktując brak awarii jako oczywistość. Jednak wystarczy kilka dni burz, niespodziewany zator lub inne utrudnienie, by zrozumieć, jak odpowiedzialnym zadaniem jest utrzymanie sieci w dobrym stanie. Jakie prace wykonuje się w tym zakresie?

Kontrola okresowa – wczesne wykrywanie problemów

W zakres miejskiej sieci wod.-kan. wchodzi ogromna liczba skomplikowanych instalacji, w tym rury różnej wielkości, rurociągi, studzienki rewizyjne i wiele innych. By sieć mogła funkcjonować bez przeszkód, każdy jej odcinek musi być poddawany dokładnej kontroli. Monitoring kanalizacji współcześnie prowadzony jest przy użyciu zestawu zaawansowanych kamer przemysłowych. Następnie materiał przez nie nagrany analizują pracownicy, by w zależności od sytuacji podjąć przepisowe działania.

Usuwanie awarii – nowoczesne metody

Jeżeli podczas procesu kontroli okresowej zostaną znalezione jakiekolwiek nieprawidłowości, prace naprawcze na ogół można nieco rozłożyć w czasie. Ale jeżeli o problemie informuje nas dopiero poważna awaria, sprawa staje się pilniejsza. Również i tu pomocny okazuje się monitoring kanalizacji https://ofma.krakow.pl/oferta/inspekcja-i-monitoring-tv-kanalizacji/, najczęściej z zastosowaniem samojezdnych kamer oraz kamer na kołowrocie. Urządzenia te dotrą nawet w niedostępne miejsca, by wykryć przyczynę problemu. Znalezienie jej źródła byłoby dużo trudniejsze, gdyby nie współczesna technologia.

Możesz również polubić…