Płyty OSB i ich zastosowanie

Wśród materiałów drewnopochodnych można znaleźć między innymi płyty OSB. To nowoczesny materiał, który wykorzystywany jest między innymi w pracach konstrukcyjnych oraz podczas wykończenia domów i mieszkań. Największym atutem tego rodzaju płyt jest bardzo dobry stosunek ceny do jakości, która powinna zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Materiał ten powstaje z połączenia wiórów drewnianych i może mieć wiele warstw, dzięki czemu będą zmieniały się parametry techniczne poszczególnych płyt. Warto podkreślić, że w ponad 90% składają się one z drewna. Gdzie można je stosować?

Płyty OSB są stosowane przede wszystkim w produkcji elementów konstrukcyjnych do domów i dachów, które budowane są według metody szkieletowej. Tam zastępują one klasyczne sklejki i lite deski, na co pozwalają określone parametry płyt. Ponadto można wykorzystywać je również do produkcji zewnętrznych i wewnętrznych poszyć dachów i ścian. Z płyt OSB tworzy się również poszycia podkładów podłogowych, czy też właściwe podłogi w industrialnych wnętrzach. W budownictwie warto zwrócić uwagę na wykorzystanie tego materiału do tworzenia szalunków. To oczywiście nie wszystko, bo materiały drewnopochodne, w tym płyty OSB, mają również inne zastosowanie.

Co jeszcze możemy zrobić z płytami OSB?

Płyty OSB mają szerokie zastosowanie również w pracach związanych z aranżacją wnętrz. Powstają z nich między innymi meble. Konkretne modele możemy znaleźć zarówno w ofercie zakładów meblowych oraz stworzyć we własnym zakresie w przydomowym warsztacie. Płyty OSB są wdzięczne w obróbce, dlatego polecane są wszystkim domowym majsterkowiczom, również tym początkującym. Ich niska cena sprawia, że nawet w przypadku ewentualnych pomyłek i zniszczenia materiału, nie będzie to duże obciążenie dla naszego budżetu.

W płyt robi się między innymi regały i półki, które później z powodzeniem wykorzystuje się w industrialnych wnętrzach mieszkalnych lub też w klimatach skandynawskich. Ponadto mogą być one wykorzystywane również w warsztatach, garażach, czy też halach przemysłowych. Specyfika płyt OSB sprawia, że tworzy się z nich również opakowania, czy też skrzynie do przewozu sprzętu, a także dekoracje i wyposażenie ogrodu. Domek dla dzieci, schowek na narzędzia, czy też buda dla psa, to tylko kilka propozycji z brzegu.

Możesz również polubić…