Optyka – Twój przyjaciel przy planowaniu małego ogrodu

Jak zaprojektować mały ogród tak, by wcale nie wydawał się być mały?

Mały ogród może okazać się – wbrew pozorom – być dużym problemem. Nie jest łatwo dysponować małą powierzchnią i ogarnąć sensowny projekt, zwłaszcza gdy nie ma się doświadczenia. Na szczęście są pewne rozwiązania i odpowiednie „powiększające” triki, które pozwolą nam optycznie powiększyć nasz niewielki zakątek zieleni.

Duże blisko, małe daleko!

By spłatać figla naszemu wzrokowi, na małej działce rośliny trzeba sadzić pamiętając o pewnej zasadzie: największe spośród nich umiejscawiamy bliżej domu, a im dalej od niego, tym mniejsze rośliny sadzimy – na granicach powinny znaleźć się te najmniejsze. Gatunki o okazałych dużych kwiatach należy zasadzić w niedużej odległości od domu bądź na tarasie, a te, których kwiatostany nie są tak okazałe, staramy się umieścić możliwie najdalej od obserwatora. Przestrzeganie tej zasady nieco zdezorientuje nasz wzrok i rośliny o drobnych liściach będą wydawały się być od nas dużo dalej, niż są faktycznie.

Dobierz barwy roślinności

By powiększyć optycznie nasz ogród, trzeba pomyśleć o odpowiednim zastosowaniu barw roślin. Zasadzone rośliny w raczej chłodnych kolorach (szare, fioletowe, niebieskie, różowe) optycznie powiększą przestrzeń, jako że będą sprawiały wrażenie bardziej oddalonych. Te rośliny, których kolory są intensywne i ciepłe, powinny być sadzone w okolicy domu, ponieważ dla naszego oka będą one większe.

Dywersja – czyli sprytne odwrócenie uwagi obserwatora

Inną sztuczką, o którą możemy się pokusić by powiększyć nasz ogród w oczach naszych i innych będzie zastosowanie jakiegoś nietypowego, charakterystycznego przedmiotu. Ustawiony w odpowiednim miejscu będzie magnesem na ludzkie spojrzenia, może to być na przykład rzeźba, głaz, donica lub dzban. Najlepiej będzie, jeśli przedmiot będzie wpasowywał się w stylistykę naszego ogrodu. Postawiony przy granicy działki ciemny lub duży element będzie przybliżał ją optycznie, zaś mały lub jasny oddalał, co przełoży się na optyczne powiększenie ogrodu.

 

Może Ci się również spodoba