Optyka – Twój przyjaciel przy planowaniu małego ogrodu

Jak zaprojektować mały ogród tak, by wcale nie wydawał się być mały?

Mały ogród może okazać się – wbrew pozorom – być dużym problemem. Nie jest łatwo dysponować małą powierzchnią i ogarnąć sensowny projekt, zwłaszcza gdy nie ma się doświadczenia. Na szczęście są pewne rozwiązania i odpowiednie „powiększające” triki, które pozwolą nam optycznie powiększyć nasz niewielki zakątek zieleni.

Duże blisko, małe daleko!

By spłatać figla naszemu wzrokowi, na małej działce rośliny trzeba sadzić pamiętając o pewnej zasadzie: największe spośród nich umiejscawiamy bliżej domu, a im dalej od niego, tym mniejsze rośliny sadzimy – na granicach powinny znaleźć się te najmniejsze. Gatunki o okazałych dużych kwiatach należy zasadzić w niedużej odległości od domu bądź na tarasie, a te, których kwiatostany nie są tak okazałe, staramy się umieścić możliwie najdalej od obserwatora. Przestrzeganie tej zasady nieco zdezorientuje nasz wzrok i rośliny o drobnych liściach będą wydawały się być od nas dużo dalej, niż są faktycznie.

Dobierz barwy roślinności

By powiększyć optycznie nasz ogród, trzeba pomyśleć o odpowiednim zastosowaniu barw roślin. Zasadzone rośliny w raczej chłodnych kolorach (szare, fioletowe, niebieskie, różowe) optycznie powiększą przestrzeń, jako że będą sprawiały wrażenie bardziej oddalonych. Te rośliny, których kolory są intensywne i ciepłe, powinny być sadzone w okolicy domu, ponieważ dla naszego oka będą one większe.

Dywersja – czyli sprytne odwrócenie uwagi obserwatora

Inną sztuczką, o którą możemy się pokusić by powiększyć nasz ogród w oczach naszych i innych będzie zastosowanie jakiegoś nietypowego, charakterystycznego przedmiotu. Ustawiony w odpowiednim miejscu będzie magnesem na ludzkie spojrzenia, może to być na przykład rzeźba, głaz, donica lub dzban. Najlepiej będzie, jeśli przedmiot będzie wpasowywał się w stylistykę naszego ogrodu. Postawiony przy granicy działki ciemny lub duży element będzie przybliżał ją optycznie, zaś mały lub jasny oddalał, co przełoży się na optyczne powiększenie ogrodu.

 

Możesz również polubić…