Jak uprawiać jagodę kamczacką?

Jagoda kamczacka nazywana także suchodrzewem nadal ustępuje borówce amerykańskie pod względem popularności, ale nie pod względem właściwości. Podobnie jak jej bardziej znana kuzynka zawiera wiele cennych składników i odznacza się korzystnym wpływem na nasze zdrowie. Dlatego warto jagodę kamczacką wybrać do ogrodu. Gdzie ją posadzić i jak pielęgnować?

Krótka charakterystyka jagody kamczackiej

Oficjalną nazwą jagody kamczackiej jest wiciokrzew kamczacki. Jej krzewy osiągają około 1,5 m wysokości i charakteryzują się całkowitą mrozoodpornością. Kremowe lub bladożółte kwiaty jagody pojawiają się w kwietniu. Z kolei jej ciemnogranatowe owoce zaczynają dojrzewać już w maju. Choć smakiem przypominają jagody leśne, są od nich zdecydowanie większe oraz wyraźnie wydłużone.

Jagoda kamczacka uprawa

Jagoda kamczacka należy do roślin, które nie sprawią kłopotu nawet osobie, która wcześniej nie zajmowała się ogrodem. Zabiegi pielęgnacyjne, jakie powinno się wokół niej wykonywać, są ograniczone do minimum.

Sadzenie jagody kamczackiej

Wiciokrzew kamczacki preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe. Najlepiej czuje się w glebie żyznej, średnio wilgotnej o lekko kwaśnym odczynie pH, ale jest w stanie dobrze rozwijać się niemal na każdym podłożu. Nie przepada jedynie za ciężkimi podmokłymi glebami.

Krzewy jagody kamczackiej najlepiej jest sadzić wiosną lub jesienią. Dołek powinien być na tyle duży, by swobodnie można było rozłożyć w nim korzenie rośliny. Glebę na jego dnie warto wzbogacić kompostem lub przefermentowanym obornikiem. Należy pamiętać, że jest to roślina obcopylna, dlatego obok siebie powinniśmy posadzić krzewy dwóch odmian kwitnących o tej samej porze. Między nimi powinna być odległość około 1-1,5 m. Po posadzeniu roślinę należy obficie podlać, a glebę wokół wyściółkować.

Pielęgnacja jagody kamczackiej

Cięcie jagody kamczackiej nie jest wymagane do jej rozwoju, choć wpływa na nią korzystnie. Pierwsze cięcie prześwietlające należy wykonać w 4-5 roku uprawy. Usuwa się wtedy najstarsze oraz wątłe pędy. Zabieg należy powtórzyć co roku lub co dwa lata. Najlepszym terminem na przycięcie krzewu jest ciepły i suchy dzień wczesną wiosną.

Również pod względem podlewania i nawożenia jagoda kamczacka nie jest wymagająca. Powinno się podlewać ją wiosną, gdy jest niewiele opadów, oraz w czasie zawiązywania się owoców. Z kolei składników pokarmowych można jej dostarczać co 3-4 lata. Najlepiej sprawdzają się nawozy organiczne, które należy wmieszać w wierzchnią warstwę gleby. Jak widać, jeśli w naszym ogrodzie pojawi się jagoda kamczacka, uprawa nie zabierze nam wiele czasu, a zyskamy smaczne i bardzo zdrowe owoce.

 

Możesz również polubić…